| Camera type | DSLR Camera | |
|---|---|---|
| Megapixel | 24.3 Megapixel | |
| Video | MPEG-4, H.264, MOV | |
| Sensor type | CMOS Sensor | |
| Display type | 3.2 inch TFT LCD | |
| Connectivity | HDMI, Microphone, USB, Wi-Fi | |
| Battery | EN-EL15 lithium-ion battery | |
| Warranty | 03 Years Service Warranty |
| Name | Nikon D750 |
|---|---|
| Model | D750 |
| Price | Tk 150,000 |
| Brand | Nikon |
| Type | DSLR Camera |
| Showroom | Click Here |
| Remote control | Wired or wireless |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI | Mini HDMI, Type-C |
| Wireless | Yes |
| Storage Type | SD / SDHC / SDXC |
|---|
| Camera type | DSLR |
|---|---|
| Sensor photo detectors | Yes |
| Sensor size | 35.9 x 24.0 mm ( Full Frame ) |
| Processor | Expeed 4 |
| Max resolution | 6016 x 4016 Pixels |
| Sensor type | CMOS |
| Minimum shutter speed | 30 s |
|---|---|
| Maximum shutter speed | 1/4000 s |
| Built-in flash | Auto, portrait, child, close up, night portrait, party/indoor, pet portrait, color sketch: Auto flash with auto pop-up P, S, A, M, food: Manual pop-up with button release |
| External flash | Hot-shoe, Wireless |
| Flash modes | Auto, Auto FP high-speed sync, auto w/redeye reduction, auto slow sync, auto slow sync w/redeye reduction, fill flash, rear-curtain sync, rear-curtain w/slow sync, redeye reduction, redeye reduction w/slow sync, slow sync, off |
| Format | MPEG-4, H.264, MOV |
|---|---|
| Microphone | Yes |
| Resolutions | 1920 x 1080 Pixels at 60 fps |
| ISO | 50 - 51200 |
|---|---|
| White balance presets | Auto (2 types), incandescent, fluorescent (7 types), direct sunlight, flash, cloudy, shade, preset manual |
| Image Format | JPEG, NEF (RAW) 12 bit, NEF (RAW)+JPEG |
| Autofocus | Contrast Detect, Phase Detect, Multi-Area, Center, Selective Single Point, Tracking, Single, Continuous, Face Detection, Live View |
|---|---|
| Manual focus | Yes |
| Focal length multiplier | Focal Length Multiplier (1x) |
| Number of focus points | No. Of Focus Points (51) |
| Screen Type | TFT LCD |
|---|---|
| Screen Size | 3.2 inch |
| Screen dots | 1229K dots |
| Viewfinder type | Eye-level pentaprism single-lens reflex viewfinder |
| Viewfinder coverage | Coverage (100%) |
| Viewfinder magnification | Magnification (0.7x) |
| Live view | Yes |
| Weight (inc. batteries) | 840 g |
|---|---|
| Dimensions | 141 x 113 x 78 mm |
| Battery | EN-EL15 lithium-ion battery |
| Battery capacity | 1230, EH-5B AC Adapter |
I already had experience with this camera because I was apart of photography in school and I really loved it so I wanted one of my own.
Brand: Nikon Brand
Model: Nikon 70-200mm f/2.8G ED VR II AF-S
Lense Type: Nikkor Zoom
Lense Mount: Lens Cap
Zoom Type: Nikkor Zoom Lense Type
Max Focal Length: Minimum Focus Distance 4.6 ft
View Details →
Camera type: DSLR camera
Megapixel: 24.3 megapixel
Video: MOV,MPEG-4 type
Connectivity: USB, HDMI, Microphone, Wi-fi
Sensor type: CMOS sensor
Warranty: 03 Years Service Warranty
View Details →
Brand: Canon Brand
Model: EF 70-200mm f/2.8L IS III USM LENS
Lense Type: Telephoto Type
Lense Mount: Canon Mount
Zoom Type: L-series Telephoto Zoom Lens
Max Focal Length: Length 70 to 200mm
View Details →
Brand: Canon Brand
Model: EF 100-400mm f/4.5-5.6L IS II
Lense Type: Standard Type
Lense Mount: Canon Mount
Zoom Type: Prime Zoom
Max Focal Length: Length 100-400mm
View Details →
Brand: Nikon Brand
Model: 70-200mm f/2.8G ED VR II
Lense Type: Telephoto type
Lense Mount: AF Mount
Zoom Type: Standard zoom
Max Focal Length: 200mm length
View Details →